
1990 рік
Почало функціонувати Львівське обласне батьківське товариство захисту дітей з дитячим церебральним паралічем ДЦП «Надія». Основним завданням товариства був захист прав дітей з інвалідністю в Україні.
1992 рік
Зеня Кушпета, громадянка Канади українського походження, приїхала в Україну, щоб на волонтерських засадах допомагати людям з порушеннями інтелектуального розвитку. Після знайомства з діяльністю товариства «Надія», разом з Миколою Сварником та Мирославом Николаєвим Зеня Кушпета стала співзасновницею навчально-реабілітаційного центру «Джерело» у Львові.
1993 рік
Навчально-реабілітаційний центр «Джерело» розпочав роботу на базі дошкільного закладу № 172 на вул. Шафарика. Відбулося посвячення приміщення і перших дітей-дошкільнят з інвалідністю під час свята Миколая. Тут почали діяти дві дошкільні групи для дітей з розладом функціонування опорно-рухового апарату.
1994 рік
Оксана Кунанець-Сварник, громадянка Канади українського походження, фізична терапевтка, приїхала до Львова, щоб допомогти батькам дітей з товариства «Надія» та організувати систему допомоги дітям з інвалідністю.
Того ж року Львівська міська рада передала Центру «Джерело» недобудований дитячий садок для створення реабілітаційного центру для дітей з інвалідністю.
1996 рік
У загальноосвітній школі №82 м. Львова вперше в Україні створили для дітей з інвалідністю інклюзивну навчальну програму у поєднанні з реабілітацією.
Придбано перший бус для довезення дітей на програми у Центр «Джерело».
Завдяки пожертвам українців з Канади, зібраних за сприяння Канадського Фонду «Дітям Чорнобиля», розпочали будівництво нового приміщення для Центру «Джерело» на проспекті Червоної Калини, 86А.
1999 рік
Відбулася державна реєстрація благодійної установи «Навчально-реабілітаційний центр «Джерело».
2002 рік
У новому приміщенні запрацювало відділення Раннього втручання – програма супроводу сімей, що виховують дітей з інвалідністю віком від народження до 4 років.
2003 рік
У Центрі розпочала роботу майстерня Клубу активної молоді, денні програми для осіб з інвалідністю віком від 18 до 35 років.
2007 рік
Запустили у «Джерелі» унікальну програму, що поєднує денний догляд та комплексну реабілітацію для дітей з інвалідністю.
2008 рік
На базі Центру «Джерело», що з 1993 року опікується дітьми та молоддю з інвалідністю, створили комунальну реабілітаційну установу змішаного типу «Львівський міський центр реабілітації «Джерело».
Налагодили співпрацю зі школами та дошкільними навчальними закладами міста для впровадження ідей інклюзії.
2015 рік
Відремонтували горище приміщення Центру та збудували третій поверх. Таким чином площу доступного простору у «Джерелі» збільшили ще на 1376 кв. м.
Створили реабілітаційне відділення Розвитку дитини та відкрили 12 гостьових кімнат для родин з дітьми з інвалідністю зі всієї України.
Запрацював тренінговий центр «Джерела», основне завдання якого – поширювати новітні стандарти соціальних послуг та бути навчально-ресурсним центром на регіональному та національному рівнях.
2017 рік
Спільно з департаментом гуманітарної політики Львівської міської ради, за підтримки благодійників з України і світу, задля нових можливостей дітей та молоді з інвалідністю почали розвиток мережі послуг «Джерела» – відкрили перший осередок для молоді віком від 18 до 45 років за межами основного приміщення Центру.
2018 рік
Допомогли запустити у 4-й міській поліклініці м. Львова відділення Раннього втручання (послуги для родин, які виховують дітей з групи ризику або з інвалідністю віком до 4 років) та надаємо супровід.
2019 рік
Створили міську мобільну службу домашніх візитів фахівців відділення Раннього втручання. У районах міста відкрили два нових осередки Центру для молоді з інвалідністю віком від 18 до 45 років. У приміщенні «Джерела» почав працювати Інклюзивно-ресурсний центр Сихівського району для дітей з особливими освітніми потребами віком від 2 до 18 років.
2020 рік
Розпочали реалізацію Стратегії розвитку Центру «Джерела» 2020-2024 років.
Відокремили реабілітаційні послуги від послуг денного догляду, запрацював Центр медико-соціальної реабілітації, що надає послуги безплатної комплексної реабілітації для дітей з інвалідністю віком від 4 до 18 років.
Відкрили четвертий осередок денного догляду у «Джерелі» й перший, що надає послугу не лише для молоді, а й для дітей з інвалідністю.
Фахівці Центру, що є кваліфікованими користувачами методик, почали проводити психологічну оцінку розвитку дитини та діагностику комунікативних здібностей.
Задекларували намір розвивати послугу підтриманого проживання у Львові та Україні. Проєкт Центру «Джерело» про створення першого комунального Будинку підтриманого проживання здобув перемогу у Громадському бюджеті Львова-2020.
2023 рік
Відбулася реорганізація Центру «Джерело» – на його базі створили «Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації «Джерело». Таким чином до закладу приєднали чотири комунальних установи – міський центр соціальних служб, соціальний готель для постраждалих від домашнього насильства, міський територіальний центр соціального обслуговування й центр обліку та нічного перебування бездомних осіб.
Послуги у «Джерелі» можуть отримувати діти та особи з інвалідністю, люди старшого віку самотні чи з інвалідністю, безпритульні люди, родини у скруті (малозабезпечені, багатодітні, матері/батьки, що самі виховують дітей, прийомні, опікунські сім’ї та ДБСТ, постраждалі від домашнього насильства, ветерани та їх рідні, внутрішні переселенці.
Запустили у «Джерелі» Центр допоміжних технологій для дітей з інвалідністю.
Розпочав роботу контакт-центр для людей у складних життєвих обставинах.
2024 рік
За кошти субвенції з держбюджету придбали автомобіль для мобільної бригади, обладнаний для осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення.
За підтримки міста та благодійників у будівлі нічного притулку для бездомних осіб на вул. Кирилівській, 3А замінили вентиляцію та вікна, оновили пральню.
Отримали від Львівської міської ради три автобуси для допомоги бездомним людям та для кризового реагування, які місту передав данський Орхус.
Станом на кінець року виконали близько 55% ремонтних робіт у Будинку підтриманого проживання.
За підтримки ЮНІСЕФ розпочали ремонт та облаштування першого у місті Центру життєстійкості.
Центр «Джерело» здобув перемогу у конкурсі від Intereg Europe, завдяки чому у 2025 році стартує реалізація проєкту з розширення послуг та створення ефективних політик міста для допомоги жителям громади старшого віку.
Команда фахівців Центру провела навчання і супровід для 18 громад Львівської, Волинської та Закарпатської областей з метою розвитку соціальних послуг і підвищення спроможності.
Також провели навчання і супровід в організації та наданні послуг з раннього втручання для 52 команд з усієї України.
Створили унікальну ініціативу – «Мережа батьківських організацій» (з-поміж громадських організацій батьків дітей з інвалідністю).
Засновники
Мирослав Николаєв

Співзасновник Центру “Джерело”. За освітою – викладач фізичного виховання та магістр державного управління. Посаду директора спершу БУ НРЦ “Джерело”, згодом – Львівського міського центру реабілітації обіймав з першого дня заснування закладу до березня 2014 року.
Зеня Кушпета

Громадянка Канади українського походження, за фахом – магістрка музики та педагогиня. З 1992 року працює волонтеркою в Україні, допомагаючи дітям і людям з інвалідністю. Співзасновниця Центру “Джерело”, а також руху “Віра і світло” в Україні, Центру “Емаус” в Українському католицькому університеті та української спільноти “Лярш-Ковчег”.
Оксана Кунанець-Сварник

Співзасновниця Центру “Джерело”. Громадянка Канади українського походження, фізична терапевтка з багаторічним досвідом. З 1994 року працює волонтеркою в Україні. Консультантка та розробниця перших реабілітаційних програм Центру “Джерело”.
Микола Сварник

Співзасновник Центру “Джерело”. Активний громадський діяч, керівник багатьох соціальних проєктів, спрямованих на допомогу та підтримку людей з інвалідністю.
Товариство “Надія”

У 1991 році було засновано Львівське обласне товариство захисту прав дітей з інвалідністю (з дитячим церебральним паралічем). Під його опікою перебуває понад 2,5 тис. осіб.
Львівська міська рада

У 2008 році на базі Центру “Джерело” було створено комунальну реабілітаційну установу змішаного типу “Львівський міський центр реабілітації “Джерело”. У 2023 році заклад реорганізували шляхом приєднання до нього ще чотирьох міських соціальних установ, відтак було утворено КУЗТ “Львівський міський центр соціальних послуг та реабілітації “Джерело”.